Month: February 2018

  • Soros György „harmadik arca”.

      Soros Györgyöt sokan országok – és ezen belül a magyar nemzet – ellen szövetkező mohó spekulánsnak tartják. Én – másokkal együtt – a társadalmi haladás önzetlen támogatójának és az egyéni szabadság harcosának tekintem. Van azonban Soros Györgynek egy harmadik – kevéssé ismert – arca: egy érdekes tudományos modell – a reflexivitás – megfogalmazója. Az…

  • Hanyatlásaink

    “Ez a nyolc év jól sikerült, jobban, mint ahogy vártuk” – megveregette meg saját vállát évértékelő beszédében a miniszterelnök. Értékelésével szöges ellentétben, a többség az egész rendszerváltást elhibázottnak és sikertelennek tekinti. Holott az indulás évtizedének összképe – különösen a későbbi “elmúltnyolcévek” tükrében – jóval kedvezőbb. Az 1990 elkerülhetetlen fordulata történelmi esélyt nyitott. A gyökeres átalakulás…

  • Politikai tízparancsolat reménybeli kormányváltóknak

      Az együttélés – még a családon belül is – konfliktusokkal és félreértésekkel terhes. Ezek bizonytalanságot és zavart idéznek elő, megnehezítve az egymást egyébként szerető, egymásban ösztönösen is bízó emberek életét. Hát még milyen nehéz, az együttélés, amikor egymást nem ismerő személyek igyekeznek társulni és közösséget alkotni. Ezért mindegyik vallás megteremtette a maga – egyébként…

  • Magyarország „elöregedés-állósága”.

      Az elmúlt héten érdekes tanulmány jelent meg a társadalmak „elöregedés-állóságát” mérő un. Aging Society Index értékéről. (Goldman, P. et al. Measuring how countries adapt to societal aging. PNAS. 2018. jan. 16.) A kutatás szerint hazánk, a vizsgált 18 OECD ország közül – lásd a táblázat – a növekvő elöregedéshez legkevésbé alkalmazkodni képes társadalom! Az…